Çocuk ve Ergen Cinselliğine İlişkin “Bi’ Sorum Olacaktı” (Derlediklerimiz)

Çocuk ve Ergen Cinselliğine İlişkin “Bi’ Sorum Olacaktı” (Derlediklerimiz)

Çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin ebeveynler, eğitimciler ve ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller için “Bi’ Sorum Olacaktı” projesi başladı.

Proje kapsamında; yetişkinlerin, çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin sorularını taşıyabilecekleri www.bisorumolacakti.com web sitesi kuruldu.

Bu web sitesinden 1 Mart 2018’e kadar iletilecek sorular veritabanında toplanılacak ve Cinsel Sağlık Eğitmeni-Danışmanı Efsun Sertoğlu ve Uzman Psikolojik Danışman Aykut Bora tarafından derlenecek ve yanıtları ile birlikte “Bi Sorum Olacaktı: Çocuk ve Ergen Cinselliği Hakkında Konuşamadıklarımız” adlı kitapta yayımlanacak.

Neden “Bi’ Sorum Olacaktı”?

Sertoğlu ve Bora, projeyi şöyle anlatıyor:

“Çocuk ve ergen cinselliği hakkında düşünmek ve konuşmak, onlara temas eden yetişkinler için kimi zaman zorlayıcıdır. Bu yetişkin; çocuk ve ergenle kurduğu ilişkideki konumu gereği ebeveyn, eğitimci ya da ruh sağlığı çalışanı olabilir.

“Çocuk ve ergenlerin cinsel varoluşlarını fark ve kabul etmek, onlardan geleni anlamak ve onlar için yeterince iyi birer kolaylaştırıcı olmak yetişkinlerin temel sorumluluklarındandır.

“Çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin kaygılar, eksik ya da hatalı bilgiler, konuşulamayanlar, sorulamayanlar bu sorumluluğun yerine getirilmesini zorlaştırabilir. Kimi zaman çocuk ve ergenlerin soru ve sorunlarını saklamalarına, konuşurken zorlanmalarına, yetişkinler tarafından kimlik ve deneyimlerinin görmezden gelinmesine neden olabilir.

“Türkçede var olan çoğu kaynaktaki çocukları cinsiyet kalıplarına sokan dil ve yaklaşım, cinselliğin tümüyle yok sayılmasına ve baskılanmasına yönelik tavsiyeler, çocukların cinsel gelişim süreçlerini reddeden yaklaşımlar, onların gelişimi ve birey olma süreci de olumsuz yönde etkileyebilir.

“Unutmamak gerekir ki, her çocuk ve ergenin cinsel gelişimi biriciktir. Tıpkı yetişkinler gibi, çocuk ve ergenler için de cinsellik, açıkça konuşulması zor bir konudur ve her gün yeni şeylerin keşfedildiği bir alandır. Oysa çocuk ve ergenlerin yanlış bir şey yaptıklarını hissetmeden, yargılanmadan cinsel varoluşlarından bahsedebilmeleri ve merak ettikleri şeyleri sorabilmeleri, hem mutlu ve sağlıklı bireyler olabilmeleri, hem de sınır ihlalleri ve cinsel istismardan korunmaları için gereklidir.

“O nedenle Bi’ Sorum Olacaktı, yetişkinler için kolaylaştırıcı bir başvuru kaynağı olmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de hak temelli, çocuk ve ergenlerin cinsel varoluşlarını fark ve kabul eden bir yerden yola çıkıyor.”

Kaynak: Bianet

Renkleri çok seven Monika soruyor: Öpücük ne renktir? (Meltem Dağcı)

Şubat 1, 2018

Kızıl bezli bebekler – Megan Erickson (Derlediklerimiz-Sendika62.org)

Şubat 1, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir