Başka Okullar – Yalınayak Okulu

Başka Okullar – Yalınayak Okulu

Hey öğretmenim bu öğrendiğimiz hayatımızda ne işe yarayacak!

Hindistan’da bir okul “hayatta önemli olan şeyleri” öğretiyor.

Bunker Roy’la tanışalım

Bunker Roy, zengin ve iyi eğitim almış bir Hintli. Ailesi onun okuluna devam etmesini, iyi bir doktor, öğretmen ya da mühendis olmasını beklerken o okulunu yarıda bırakıp kendisine bambaşka bir hayat seçmiş: Bir köyde yaşamak.

Köy hayatı…

Köyler, şehirlerden çok farklı. Orada insanlar hayvanlara bakarak ya da sebze-meyve yetiştirerek yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu hayatın kendine göre kuralları ve farklılıkları var.

Bunker Roy köye gittiğinde köyde hiç okuma yazma bilmeyen ama yaptığı işte çok başarılı insanların olduğunu fark etmiş.  Bu insanlar duvar örüyor,  dünyaya yeni gelen bebeklerin doğmasını sağlıyor, çiftçilik yapıyorlar. Köyde yaşayan çocuklar da gündüz hayvanların gezdirilmesi, ev işi, çiftçilik gibi işlerden sorumlu oldukları için okula gidemiyorlar.

Çıplak ayaklı okul doğuyor…

Bunker Roy köylülerin bambaşka bir okula ihtiyacı olduğunu düşünmüş: Gündelik yaşamın ihtiyaçlarının öğretildiği, okul saatlerinin çocukların yaşamlarına göre değiştirildiği bir okul. Sonunda köylerde yaşayan çocuklar çıplak ayakla gezdikleri için adı “Çıplak Ayak Okulu” olmuş.

Okul tamamen bölgede yaşayan insanların becerileri ve deneyimleriyle yapılmış. Okuma-yazma bilmeyen duvar ustaları duvarları örmüş, köyün çiftçileri okulun içine bitkiler dikmiş. Okulun elektrik ihtiyacının karşılanması için bölgede yaşayan halk tarafından büyük güneş panelleri kurulmuş. Yemekler güneş enerjisiyle çalışan fırınlarda pişirilmiş.

Çıplak Ayak Okulu’nda hangi dersler var?

Okulda demokrasi, yurttaşlık, fen bilimleri ve matematik dersleri veriliyor. Çocuklar fen bilimleri dersinde hayvanları hastalanırsa neler yapabileceklerini, matematik dersinde tarlalarının büyüklüğünü nasıl ölçebileceklerini öğreniyorlar.

Okulda diploma verilmiyor. Çünkü okulda yaşamda gerekli olan şeyler öğretiliyor. Kadınlar da okulda çok sayıda atölyede mesleki bilgiler öğreniyorlar.

Bunker Roy: “Duvar örmeyi biliyorsan biliyorsundur. Duvara diploma göstermen gerekmez.”

Demokrasi

Okul 1982 yılından bu yana büyümüş. Artık yedi bin çocuğun eğitildiği yüz elli Çıplak Ayak Okulu var. Çıplak Ayak Okulu için öğrencilerin ihtiyaçları çok önemli. Bu nedenle beş yılda bir seçimler yapılıyor. Okulların başbakanı, eğitim, sağlık ve enerji bakanları seçiliyor. Bakanlar okullarda ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığını gözlemliyor ve denetliyorlar.

Görsel: Murat Başol

Çocuklar için dünya sinema tarihi (6) – Küçük bir oyun

Nisan 2, 2017

Çocuklar için evrim - Kamuflaj nedir?

Nisan 2, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir