Çocuklar için dünya sinema tarihi (4) – Fransız Sineması

Çocuklar için dünya sinema tarihi (4) – Fransız Sineması

Bu hafta çocuklarla izlemek için Albert Lamorisse’in yönettiği Kırmızı Balon (1956) filmini seçtim.

https://www.youtube.com/watch?v=NnrbwFYkKsU

Bol ödüllü kısa film, bir çocuk ve kırmızı uçan balonun arkadaşlığını konu ediniyor. Film çocuklar tarafından çok sevildi. Ayrıca yaklaşık 30 dakikalık bir film olduğu için sonrasında tartışmamız için uzunca bir zamanımız kaldı.

Filmden sonra önce geçen hafta yapamadığımız filmdeki karakterlerle ilgili tartışmayı yaptık. Filmdeki bütün karakterleri tek tek çıkardık. Başrol oyuncularını bulduk. Bütün karakterlerin özellikleri ile ilgili konuştuk.

Sonra filmin konusu kavramı üzerine konuştuk. Filmin konusunu bir cümle ile özetlemeye çalıştık. Katılımcı arkadaşlar bu konuda oldukça başarılıydılar.

Daha sonra filmin bize verdiği mesajlardan bahsettik. Filmden neler öğrendiğimizi veya bize neleri göstermek istediği üzerine konuştuk. Filmden izleyiciler özellikle arkadaşlık, sadakat ve fedakarlık gibi temalar üzerine mesajlar çıkarttılar. Fakat bunun dışında bütün izleyiciler kendine özgü başka mesajlar da elde etmişti. Farklı mesajlar almanın olağan olduğu üzerine konuştuk.

Son  olarak filmin dramatik yapısından bahsettik. Filmde aksiyonun zirve yaptığı yerleri bulmaya çalıştık. Daha önceki haftalarda konuştuğumuz filmin; giriş, gelişme, sonuç bölümleri içerisinde bu noktaların nerelere denk geldiği üzerine konuştuk.

Yazan: Sinan Kadife

Çocuklar için dünya sinema tarihi (3) – Hollywood Sineması

Nisan 1, 2017

Gelecek kaygısıyla çöken bir gençlik geleceğin umudu olamaz

Nisan 1, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir