İstanbul’un birbirinden farklı 5 dönemi ve 5 çocuk!

İsminden de anlaşıldığı gibi 5 çocuğun hikayesi üzerinden anlatılıyor İstanbul. Okumaya yeni başlayan çocuklara İstanbul’un eski tarihini anlatan resimli kitap da diyebiliriz. Günümüzün İstanbul’unu anlatmaya turuncu saçlı Mert başlıyor. Hamdi, Helen, Milya ve Kemik Tokalı Kız’ın öyküleri de dönemi temsil eden birer nesneyle anlatılıyor.

Mert, günümüz çocuklarının alışkanlıklarına sahip, farklı oyun ve eğlence anlayışında olan bir çocuktur. Hikaye modern zamanların ilk İstanbul’unda başlar ve okuyanı Osmanlı dönemi zamanına doğru giden bir yolculuğa çıkarır.

Kırmızı fesli Hamdi, Helen’in mor aynasını bulduğunda Helen’le Konstantinopolis’e gidip şehrin Bizans dönemine tanıklık ediyoruz. Eski paraları bulan Helen, bunları kimin kullandığına dair meraklanıyor.

Liman kenti olan Bizantion’u ve orada yaşamış Milya’yı mavi para kesesinin peşine düşerek buluyoruz.

Avcılık, toplayıcılık yapan bir klandaki en küçük kızın saç tokasının izinde, onun gündelik yaşamında çanak çömlek yapan anneye çamur arıyoruz.

Tüm bu hikayeler, Mert’in tavan arasında bulduğu bir fesle başlıyor. Dedesi Hamdi’nin fesiyle başlayan yolculuk her çocuğun, kendinden önce yaşamış olan bir başka çocuğa ait eşyayı bulmasıyla hikayeleşiyor. Her birinde farklı bir İstanbul çıkarıyor karşımıza.

Betül Sayın’ın çizimleri, renkleri, kitabın boyutu ve kapağı yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler açısından da çok çekici. İlk baskısı 2005 yılının Mayıs ayında yapılan kitap Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) tarafından 2006 yılında illüstrasyon dalında Onur Listesi’ne alındı.

Aile, tarih, İstanbul, hayvanlar, keşif, günlük yaşam, yarışmalar gibi temaları işleyen Sayın, birbirinden farklı 5 çocuk karakteri yaratıyor. Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan 5 çocuk 5 İstanbul, çocukları adeta tarihi bir arkeolojik gezintiye çıkarıyor.

 

KÜNYE

Adı: 5 Çocuk 5 İstanbul

Yazar: Betül Sayın

Editör: Müren Beykan

Tür: Resimli Öykü

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Sayfa sayısı: 32 sayfa

1.baskı: 2005

20.baskı: 2016

Tanıtan: Meltem Dağcı

Şalala Çocuk Radyosu yayında!

Kasım 8, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir