“Süsleme mimarinin kaynağıdır” – Antoni Gaudi

“Süsleme mimarinin kaynağıdır” – Antoni Gaudi

Gaudi, İspanyol bir mimar. Onu diğer mimarlardan farklı kılan ise ilginç bakış açısı. Düz ve beton binalar yapmıyor. Dağlar, dalgalar, denizler gibi kıvrımlı eserleri, aynı doğadaki gibi birbirinden çok farklı.  Aynı yerden yüzlerce görmek yerine birbirinden farklı bir sürü ev, park, apartman görmek daha iyi olabilir. Tıpkı bir ağacın dallarının boyu, kıvrımı veya meyvelerinin yeri ve sayısı gibi.

Tasarımların birçoğu Barselona’da. Gaudi sayesinde oldukça farklı bir yer olmuş Barselona, rengarenk, kıvrım kıvrım. İşte bazı örnekler:

GÜELL PARKI

Barselona’da bulunan Güell Parkı neredeyse bütün renkleri içinde barındırıyor. Tabi farkı yalnızca renkli olmasında değil. Bu park için tasarlanan renkli seramiklerin kullanılışı da çok farklı. Heykeller, duvardaki süslemeler, yollar aslında kırık ve rengarenk birçok seramik parçasının birleşmesiyle oluşuyor.

CASSA MİLLA

Gaudi’nin tasarladığı bu apartman da kıvrımlı çizgiler, köşesiz odalardan oluşuyor. Renkler yine önemli, camlarda boyamalar yani vitraylar var. Apartmanda çatı yok. Onun yerine yetişkinler sohbet etsin, çiçekler yetiştirsin, çocuklar oyun oynasın diye bir iç bahçe var.

 

CASA BATLLO

Kıvrımlı yapıların en net görülebildiği yerlerden biri ise Casa Batllo. Bu kıvrımların bir adı var: böbrek formu. Balkonlar, duvarlar, tavanlar böbrek formunda, kıvrım kıvrım!Duvarların da camlar gibi boyanması apayrı bir hava katmamış mı Batllo’ya?

Çocuklar için yaratılmış bir alan: Terra Nova Macera Parkı

Nisan 2, 2017

"Dans eden ev" - Frank Gehry

Nisan 2, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir