Uçurtmalarımız daha yükseğe süzülüyor!

Uçurtmalarımız daha yükseğe süzülüyor!

Merhaba sevgili Uçurtmacılar…

Uçurtma Çocuk Dergisi’nin her sayısında sanata ve sanatsal etkinliğe yer vermesi, uçurtmalarımızın daha yükseğe süzülmesine olanak sağlıyor.

Sanatın birçok amacı bulunmaktadır. En önemli amaçlarından bir tanesi de çocukların kendilerini ve dünyayı yaratıcı bir şekilde keşfetme becerilerini beslemesi. Çocuğun bir eser oluşturma süreci, aslında kendine ve hayata anlam vermenin bir yolu. Çocukların sanat materyalleri ve doğal nesneler kullanarak çalışmalarını sağlamak, fikir ve duygularını ifade etmelerine fırsat tanıyor. Problem çözme ve odaklanma yeteneklerini, estetik bakış açılarını ve yaratıcılıklarını geliştiriyor. Çizgiyi, rengi, biçimi, dokuyu, kütleyi, hacmi, ışığı, gölgeyi, boşluğu sanat etkinlikleri aracılığıyla öğreniyorlar. Özetle, sanat çocuğun “tam ve her yönden” gelişmesine katkı sağlıyor.

Çocuk gelişiminde vazgeçilmez bir öznedir doğa ve hepimiz için bir ilham kaynağıdır. Doğayla ve kendisiyle barışık bireyler yetiştirmenin başka bir yoludur sanat. Çocuklar erken yaşlarda doğa ve sanatla ilişki kurmaya başlarsa, doğaya, kendilerine ve sanata besledikleri sevgiyi bir ömür boyu sürdürebilirler. Doğada geçirilen zaman; keşifler, kamplar, hayvanları beslemek, tohum ekmek, ağaç yetiştirmek; yapraklar, taşlar, kabuklar, dallarla yani doğadan gelen nesnelerle faaliyetler yapmak çocuklar için anlamlı ve iyi bir başlangıç olabilir. Ne kadar çok doğa ve sanat o kadar çok doğal, mutlu ve stressiz çocuk.

Çocuklara yönelik hazırlanan bir süreli yayının, çocuklara sanatın farklı yönlerini göstermesi ve kendilerinin de üretim sürecine katılmasını sağlamasını önemsiyorum. Bu anlamda hem bir anne hem de heykeltıraş olarak Uçurtma’yı keyifle takip ettiğimizi söylemem gerekir.

Yazan: Uçurtmacı Berfun Akabalı

Engelli kız çocukları - Masumiyetten başka bir hal

Nisan 6, 2017

Röportaj - Sınır Tanımayan Palyaçolar

Nisan 6, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir